Jaký je nejčastější typ artrózy kolena?
Nejčastějším typem kolenní artrózy je osteoartróza. Je to artróza působená velkým opotřebováváním kloubu neboli také degenerativní onemocnění kloubu. Vyznačuje se především postupným úbytkem chrupavky kloubu. Artróza vede k úplné ztrátě chrupavky, kdy se o sebe odírají obnažené kosti.
Koho postihuje artróza kolena?
Artróza se objevuje převážně u pacientů starších padesáti let, přičemž s dalším přibývajícím věkem riziko rapidně vzrůstá. Významným faktorem je váha, kdy snížení tělesné hmotnosti často vede k velkému zlepšení symptomů artrózy. Na rozvoji artrózy se podepisuje také genetika. Pokud ji máte v rodině, je riziko výskytu větší. Velkou roli hrají také poranění vazů či menisku, které artrózu často podporují.
Jaké jsou projevy artrózy kolena?
Symptomy kolenní artrózy se s rozvojem choroby prohlubují. Překvapivě se tak ale neděje kontinuálně v čase. Pacienti často referují o dobrých a špatných měsísích a na jejich stavu se podepisuje také počasí. Toto je důležité mít na paměti, protože subjektivní pocit pacienta v určitý den ještě nedokládá celkový stav jeho postižení.
První vyšetření kolena by mělo být fyzické ortopedem a rentgenové. Tato vyšetření dále poslouží jako základ pro objektivní posouzení stavu pacienta a následnou léčbu.
Nejčastější symptomy:
- Bolest při zátěži
- Omezený rozsah pobybu
- Tuhnutí kolene
- Otoky kloubu
- Citlivost v oblasti kloubu
- Pocit nestability kloubu
- Deformace kloubu
Jak probíhá léčba
Léčba artrózy kolene by měla začít nejběžnějšími kroky a postupovat k těm komplikovanějším, které v určitý moment pravděpodobně zahrnou chirurgický zákrok. Ne každý způsob léčby je vhodný pro každého pacienta a léčba by tak měla probíhat po konzultaci doktora s pacientem.
Možnosti léčby:
- Úbytek váhy – Nejjednodušší a do značné míry nejefektivnější prostředek léčby. Čím méně musí kolena nosit, tím méně jsou zatěžovaná. Větší či menší efekt by se měl dostavit vždy.
- Změna pohybových aktivit – Po konzultaci s lékařem, případně fyzioterapeutem bude pravděpodobně třeba omezit určité pohybové aktivity a naopak se věnovat jiným, kolenům prospěšným.
- Hůl – Používání hole při chůzi pomůže kolenu odlehčit artritický bod.
- Fyzikální terapie – Posílením svalů kolem kloubu omezíte zátěž kladenou na koleno. Důležité také je, aby svaly neatrofovaly. V takovém případě by zátěž byla pro koleno nesnesitelnou.
- Protizánětlivé medikamenty – Zbavují bolesti a případných zánětů.
- Injekce kyseliny hyaluronové – Vyživují chrupavku a pomohou oddálit operaci.
- Potravinové kloubní doplňky – Jejich vliv je dlouhodobý a ve většině případů příznivý. Zejména glukosamin se jeví jako účinná látka.
- Osteotomie kolena – Pro většinu pacientů nevhodná, naopak se hodí v případě mladších pacientů s omezenou artrózou.
- Totální endoprotéza kolene – Výměna kolenního kloubu. Provádí se u pacientů bez možnosti zlepšení, kterým taková operace prokazatelně pomůže k lepšímu životu.
Diskutujte o artróze s dalšími členy ve fóru.
Žádné komentáře