Bakerova cysta je nahromaděnou tekutinou v zadní části kolenního kloubu. Obvykle je symptomem jiného problému, ale může se objevit také náhodně bez prokazatelného důvodu. Vždy je třeba léčit příčinu, což pacientovi uleví od bolesti a diskomfortu.
Bakerova cysta obvykle způsobuje pocit pnutí či bolesti za kolenem. Bolest se může stupňovat při natažení a uvolnění v koleni, spolu s pohybovou aktivitou.
Příznaky Bakerovy cysty
Řada pacientů s Bakerovou cystou nikdy nepocítí bolest ani nezaznamená, že cystu za kolenem má. Pokud však symptomy sílí, jde především o tyto:
- Otok nebo bulka za kolenem – je vidět zejména, když člověk stojí a bulka vypadá jako balonek naplněný tekutinou.
- Bolest v koleni a lýtku.
- Hromadění vody v koleni a okolí.
- Blokace kolenního kloubu.
- Podlamování kolen.
Příčiny a rizika Bakerovy cysty
Tekutina, která se hromadí v cystě, se nazývá synoviální tekutinou a je normální součástí těla, když obíhá v dutinách kolenního kloubu. Nadměrná produkce synoviální tekutiny, spolu s tlakem kolenního kloubu, způsobí, že se za kolenem vytvoří bulka.
Běžnými příčinami vytvoření Bakerovy cysty je poškození kolenní chrupavky, artróza kolene, revmatoidní artritida a další stavy kolena, které mohou vést k zánětům.
Ačkoliv komplikace jsou vzácné, mohou nastat a zahrnují delší otoky, výraznou bolest, případně i poranění kolena jako je natržení chrupavky nebo menisku. Často natéká také lýtko a pacienti mají pocit, že jim v něm proudí tekutina.
Může se Bakerova cysta šířit?
Rozhodně ne! Bakerova cysta neroste – nejedná se o tumor ani rakovinu a nemůže se dostat do dalších částí těla. Bakerova cysta je symptom, stejně jako například voda v koleni, akorát s tím rozdílem, že v případě Bakerovy cysty se tekutina hromadí v zadní části kloubu.
Proč mám Bakerovu cystu?
Bakerova cysta se objevuje obvykle tam, kde je chronický zánět nebo tekutina v kloubu. Tyto příznaky provázejí diagnózy artrózy, poranění menisku či vazů.
Jak se Bakerovy cysty zbavit?
Lékaři při vaší návštěvě nejprve prohlédne koleno a prohlédne otok. Zkontroluje obě kolena, aby je mohl porovnat. Může také otestovat rozsah hybnosti obou kolen, aby je srovnal, případně zjistil, zda je bolest způsobena pohybem. Pokud je cysta větší, rapidně se zvětšuje nebo pacient pociťuje silnou bolest, může lékař předepsat vyšetření na ultrazvuku nebo magnetické rezonanci. Na rentgenu cysta vidět není, doktor vás na něj přesto může poslat, aby vyloučil jiné onemocnění způsobující podobné problémy.
Léčba Bakerovy cysty, tam kde je důsledkem problému uvnitř kolena, spočívá v léčbě původního onemocnění. Tato léčba může zahrnovat protizánětlivé léky či injekce kortikoidů. Pomoci může také zapíchnutí jehly přímo do cysty a odsátí kapaliny. Tekutina je ale často velmi hustá a nejde odsát.
Pokud selže konzervativní léčba, lze zvážit operaci. Ta může zahrnovat řešení příčiny Bakerovy cysty a/nebo odstranění Bakerovy cysty samotné. Provádí se však jen ve velmi malém množství případů, přestože chirurgický zákrok samotný náročný není.
Jak si pomoct sám?
Domácí recept na Bakerovu cystu spočívá v tradiční kombinaci odpočinku, ledování, stažení a vyvýšení. Snažte se co možná nejvíc omezit pohybovou aktivitu.
Regeneraci kolene, ať už v rámci domácí, konzervativní nebo pooperační léčby, je dobré podpořit Geladrinkem Forte, který je určen právě k obnově a výživě kloubního systému.
Diskutujte o Bakerově cystě s dalšími členy ve fóru.
Žádné komentáře