“Mami, mě bolí koleno,” říká vaše dítě, když k vám bolestivě kulhá poté, co se vrátilo z fotbalového hřiště. Takové dítě si většinou na bolest kolen stěžuje čas od času, přesto se ale nevyhýbá sportům a ani ho to při nich nějak zvlášť neomezuje. Zároveň si nevzpomínáte ani na žádné zranění, které by bolest mohlo vyvolat. Koleno vypadá normálně, možná až na menší otok pod čéškou. Záhada? Ne tak docela, spíše celkem běžný stav. Co s ním můžeme dělat?
Růstové bolesti kolen
Vaše dítě může mít Osgood-Schlatterovu nemoc. Neděste se – zní to možná hrozivě, ale technicky jde pouze o bolest, kterou způsobuje rychlý růst v období zvýšené fyzické aktivity. Osgood-Schlatterova choroba tak vlastně není ani nemocí jako takovou. Můžeme ji vidět pouze u dětí a dospívajících, kteří v určitých fázích rychle rostou a zároveň zatěžují nohy, což je u sportu běžné. Bolest se většinou objeví několik týdnů poté, co se dítě začne věnovat novému sportu, který je postaven na běhání nebo zvýší intenzitu sportu, kterému se již věnuje.
Osgood-Schlatterova choroba není nebezpečná. Je pouze nepříjemná tím, že dítě začne bolet koleno a tento stav se může nějakou dobu zhoršovat. Zasáhnout byste měli ve chvíli, kdy bolest začne ovlivňovat aktivitu vašeho dítěte. Například tehdy, kdy nechce docházet na svůj oblíbený sport.
Máme několik tipů, které by stav měly zlepšit:
- Dobrý je odpočinek. Tím samozřejmě nemyslíme, aby dítě celý den leželo a nic nedělalo. Mnohdy stačí omezit přílišnou aktivitu a to do takového stavu, aby koleno přestalo bolet. Někomu mohou vyhovovat nižší tréninkové dávky sprintů, skoků apod., přičemž sportu se věnuje stále.
- Zásadní je protahování. Kosti vašeho dítěte rostou rychle a svaly a šlachy s tím mají někdy problém držet tempo. Děti s Osgood-Schlatterovou nemocí by tak rozhodně neměly zanedbávat protahování před a po sportu.
- Nezapomínejte ledovat. V případě bolesti kolen způsobených lehkým zánětem pod kůží jako v tomto případě je důležité a především přínosné ledování. Po fyzickém výkonu dítěti ledujte koleno přibližně 10 až 15 minut.
- Dítě by se mělo věnovat více sportům. Děti, které se věnují více než jednomu sportu, jsou na Osgood-Schlatterovu chorobu méně náchylné, protože obvykle tolik nezatěžují jednu část těla.
- Ortézy většinou nepomáhají. Naopak mohou zpomalit či zastavit rozvoj svalů, což se později projeví ještě většími problémy.
- Protizánětlivé léky používejte pouze v nejzazším případě. Lepší volbou jsou přípravky s vysokým obsahem chondroitin sulfátu či glukosamin sulfátu, které pomáhají správnému vývoji kloubů a brání je před opotřebením.
Žádné komentáře