Možná to také znáte. Přijdete k lékaři s bolestí kolen a ten vám předestře několik možností léčby. Tou nejsnazší bývají medikamenty a tou nejzazší zase operace. Někde mezi tím zmíní léčbu injekcemi přímo do kolenního kloubu. Obvykle s tím, že má s léčbou dobré zkušenosti. Jistě, může to tak být nový výzkum publikovaný v časopise JAMA hovoří o tom, že steroidové injekce příliš nepomáhají.
Studie zkoumala 70 pacientů s artrózou kolene, kteří po dobu dvou let každých 12 týdnů dostávali injekce steroidů. Proti tomu stála druhá, stejně postižená skupina 70 pacientů, která v tomto období dostávala injekcí pouhé placebo.
Doslova strašné výsledky
Výsledek byl bohužel šokující. Steroidové injekce totiž pacienty bolesti kolen nezbavily o nic více než de facto podvodný přípravek. Jenže to není všechno – u pacientů, kteří dostávali v injekcích účinnou látku, navíc došlo k většímu úbytku chrupavky než u druhé skupiny. A to už je na pováženou!
Je sice pravdou, že v rámci studie neznamenal úbytek chrupavky větší bolesti. To ale ještě neznamená, že se tyto bolesti nemohou objevit v delším časovém horizontu. Obecně se má za to, že výraznější úbytek chrupavky vede k častější artroplastice, tedy operativnímu obnovení funkce kloubu.
Dřívější studie přitom ukazovaly na možný přínos kortikosteroidových injekcí do kolenního kloubu s tím, že měly omezit bolestivost a chránit kloub před úbytkem chrupavky. Problém je, že v těchto studiích nebyl použit placebo prostředek k porovnání. Je přitom dokázáno, že už samotný placebo efekt dokáže do určité míry bolest tlumit.
Žádné komentáře